artykuł sponsorowany
Polska przez wiele dekad była uznawana za kraj rolniczy i na rolnictwie opierała główną oś swojej gospodarki. Dzięki temu to właśnie rodzimy rynek żywca cielęcego należy do jednego z liderów w Europie. Wiele firm zajmujących się sprzedażą cieląt decyduje się na działalność w Polsce, ponieważ mają tu gwarancję nieustannego zbytu. Tym bardziej, że do kraju trafia coraz więcej zwierząt w dobrej kondycji i pochodzących z zatwierdzonych hodowli.
Polski rynek zwierzęcy
Zdecydowana większość sprzedawanych cieląt trafia do gospodarstw rolnych, gdzie hoduje się je na mięso sprzedawane następnie do krajowych sieci sklepów. Szacuje się, że na jednym dobrej jakości cielaku męskim, z którego wyrośnie kilkusetkilogramowy byk, rolnik jest w stanie zarobić nawet kilkaset złotych. Cena wzrasta, gdy mięso pochodzi od zwierzęcia z kwalifikowanej hodowli, nie jest przerośnięte i zawiera jak najmniej tłuszczu. Wołowina z polskich gospodarstw jest też eksportowana do krajów Europy Zachodniej oraz na rynki azjatyckie.
Giełda zwierząt gospodarskich
Hodowcy szukający najlepszych okazów cieląt z grup charakteryzujących się dużą odpornością zdrowotną i szybkim przyrostem masy, mogą skorzystać z ofert sprzedawców takich jak http://www.rogofarm.pl/pl Zakupione cielęta posiadają całą dokumentację hodowlaną i weterynaryjną, są po specjalnych badaniach i mogą zostać przetransportowane bezpośrednio do zamawiającego. To doskonałe rozwiązanie dla hodowców, którzy nie dysponują własnym transportem lub chcą ograniczać koszty przewozu zwierząt.
Zróżnicowane typy chowu
Na polskim rynku hodowlanym cieląt można spotkać przede wszystkim okazy typu MM, ale do miana najpowszechniejszych pretendują także typy HF i NCB. Takie zróżnicowanie wśród gatunków pozwala na uzyskiwanie lepszej jakości mięsa przeznaczonego zarówno do obróbki żywieniowej dla ludzi, jak i dla zwierząt (karmy). Dodatkowo cielęta z tych trzech konkretnych typów mają przewagę nad innymi typami pod względem uwarunkowania genetycznego. To pozwala im bowiem szybciej i trwalej przybierać na masie i jednocześnie ograniczać tworzenie się tkanki tłuszczowej niepożądanej w mięsie wołowym.