artykuł sponsorowany
Zabierając się za generalny remont domu lub planując wykończenie świeżo postawionej budowli, jedną z kluczowych kwestii jest montaż, lub modernizacja instalacji elektrycznej. Na samym początku należy podkreślić, że tego typu instalacja powinna być przeprowadzona przez doświadczonego elektryka, który ma już na koncie wiele rozmaitych projektów. Bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze, a nieprawidłowo przeprowadzony proces instalacyjny może zagrażać życiu i zdrowiu. Wybierając fachowca, warto popytać znajomych, którzy mieli już zakładaną instalację elektryczną. Na pewno będą w stanie doradzić nam odpowiedniego wykonawcę. Załóżmy teraz, że znaleźliśmy już odpowiednią osobę. Jak montaż instalacji elektrycznej będzie wyglądał w praktyce i na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowań?
Po pierwsze plan i materiały
Podstawą jest dobrze opracowany schemat, na którym oparty będzie cały montaż lub wymiana instalacji. Powinien go przygotować specjalista, który dokona niezbędnych obliczeń i oszacuje rozkład oraz ilość potrzebnych punktów elektrycznych. Pomoże on nam również dobrać odpowiednie
materiały. W ich poszukiwaniu warto udać się do profesjonalnej hurtowni elektrycznej takiej jak ta https://www.elektrospark.pl/kontakt/szczecin
O czym należy pamiętać przed montażem?
Na początek trzeba koniecznie przeanalizować przebieg rur wodnych w budynku. Instalacja elektryczna nie może pokrywać się z ich rozkładem, ponieważ w razie pęknięcia rury dojdzie do spięcia. Zwróćmy też uwagę, aby zachować bezpieczną odległość od okien i drzwi. Pamiętajmy, że rolą przewodów zasilających jest między innymi to by zapewnić odpowiedni przepływ energii, więc najlepiej poprowadzić je od jednego gniazda do drugiego. Doskonałym wyjściem będzie więc zastosowanie układu zamkniętego.
Montaż instalacji w praktyce
Domową instalację najczęściej kładzie się przy użyciu płaskich przewodów. Umieszcza się je po kolei w wyrytych w tynku płytkich rowkach, co odpowiednio je zabezpiecza. Innym rozwiązaniem mogą też rurki z tworzywa sztucznego umieszczone w szczelinach ścian. Ta metoda jest jednak nieco droższa i bardziej pracochłonna. W trakcie instalacji elektryk wykuwa również dziury w ścianach przeznaczone na skrzynki i gniazdka elektryczne, według ustalonego wcześniej schematu. Na końcu wszystkie przewody są przykrywane grubą warstwą tynku.