materiał zewnętrzny
Mało który produkt jest tak trafnie nazwany jak świetlik. Owszem - rozświetla oczy, ale w rzeczywistości robi o wiele więcej. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że zielarze najczęściej używają go do leczenia infekcji oczu.
Świetlik – dawniej i dziś
Jeszcze przed rozwojem współczesnej medycyny wszyscy ludzie mieli do dyspozycji tylko to, co dała im Ziemia. Nasi przodkowie dobrze wykorzystali każdą roślinę i utorowali drogę dla naturalnych środków, które mamy dzisiaj. Świetlik to zioło, które ma na swoim koncie długą historię w temacie lecznictwa i trwa ona do dziś.
Świetlik do oczu, to elegancka roślina, którą często można znaleźć w różnych częściach całej Europy, a szczególnie w Alpach. Ta niewielka roślina ma zieloną łodygę, która rośnie od dwóch do ośmiu centymetrów wysokości. Na szczycie łodyg znajdują się kwiaty, które są często w kolorze fioletowym lub niebiesko-białym. Niektóre z nich będą miały żółtą pigmentację u podstawy płatków, która działa niczym przewodnik dla zapylających roślinę owadów.
Chociaż używa się go od wieków, po raz pierwszy wspomniał o nim w 1305 r.
Nicholas Culpeper, w tych czasach świetlik był stosowany w leczeniu schorzeń takich jak:
zawroty głowy
problemy z pamięcią
Chociaż niewiele dowodów naukowych potwierdza twierdzenia Culpepera skuteczność działania tego zioła na mózg, w czasach elżbietańskich, gdy medycyna stała się bardziej wyrafinowana używano świetlika w podobny sposób, a do tego był używany do skuteczniejszego leczenia dolegliwości, takich jak:
infekcje oczu
kaszel
infekcje zatok
katar sienny
ból gardła
Zalecano picie naparów ze świetlika każdego ranka. Zioło można było znaleźć w postaci herbaty lub czasami w piwach specjalnego rodzaju.
Świetlik i jego zastosowanie
Świetlik może być stosowany zarówno jako miejscowy zabieg (stosowany
bezpośrednio na dotknięty obszar) lub może zostać spożyty, gdyż jak to zostało opisane wyżej -występuje w różnych możliwych do spożycia formach.
Jest ogólnie bezpieczny, ale w małych dawkach. Korzystając ze świetlika do
samoleczenia, należy zachować ostrożność. Najlepiej porozmawiać z lekarzem na temat odpowiedniej dawki świetlika dopasowanej do indywidualnych potrzeb.
Mimo że świetlik jest bezpieczny, niestety istnieje luka, jeśli chodzi o wpływ, jaki ma na kobiety w ciąży. Ze względu na brak badań na kobietach w ciąży lepiej unikać tego zioła będąc w tym stanie. Jeśli desperacko potrzebujesz świetlika podczas ciąży, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem, będzie to najmądrzejszym posunięciem. Bądź pewna, że możesz zastosować to dzieło matki natury, zanim t faktycznie zrobisz.