materiał zewnętrzny
Gorączka to temperatura ciała podwyższona powyżej normalnej temperatury około 37 ° C. Gorączka u dziecka jest zwykle spowodowana infekcją, która może objawiać się bólem ucha lub bólem gardła. Umiarkowana gorączka zwykle nie jest szkodliwa, ale należy uważnie monitorować dziecko, na wypadek, gdyby przerodziło się to w coś poważniejszego.
Gorączka u dziecka – jak na nią zareagować?
Jeśli dziecko ma mniej niż trzy miesiące, nie należy podawać mu syropu
paracetamolowego, chyba że zaleci to lekarz. Jeśli chodzi o dzieci starsze niż trzy miesiące, można podać im zalecaną dawkę syropu paracetamolowego.
Pamiętaj też, że nie zaleca się kąpania dziecka w letniej wodzie w celu ochłodzenia jego ciała. Najważniejsze jest to, aby nie schładzać dziecka zbyt szybko. Umieszczenie dziecka pod zimnym prysznicem lub w wannie z zimną wodą byłoby dla ciała, delikatnie mówiąc niepokojące i może powodować hipotermię.
Trzeba mieć świadomość tego, że gorączka u dziecka może być oznaką czegoś poważniejszego, dlatego tak ważne jest monitorowanie dziecka pod kątem innych objawów, takich jak:
silny ból głowy
duszności
kaszel i katar
ogólna słabość
Niektóre z nich mogą wskazywać na poważne stany, takie jak zapalenie opon
mózgowych. Zasięgnij porady lekarskiej, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.
Gorączka u dziecka – ważne wskazówki
Gorączka u dziecka lub wysoka temperatura mogą powodować drgawki
gorączkowe. Wynika to z faktu, że (szczególnie niemowlęta i noworodki) nie mogą jeszcze odpowiednio regulować swojej temperatury. Z wiekiem ciało dziecka będzie lepiej regulować swoją temperaturę, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia drgawek gorączkowych.
Być może też zastanawiasz się, czy jako troskliwy rodzic musisz szukać porady lekarskiej za każdym razem, gdy Twoje dziecko ma gorączkę. Zachowaj spokój, bo gorączki występują dość często u niemowląt i małych dzieci i często wcale nie potrzebujesz porady medycznej.
Pamiętaj jednak, że zawsze należy zdecydować się na kontakt z lekarzem, jeśli:
temperatura dziecka wzrasta powyżej 38 ° C (poniżej sześciu miesięcy)
temperatura wzrasta powyżej 39 ° C (niemowlęta i dzieci powyżej szóstego
miesiąca życia)
martwisz się o stan dziecka
We wczesnych stadiach gorączki dziecko może mieć podwyższoną temperaturę, ale narzeka, że jest mu zimno i może wyglądać blado. Może również narzekać na ból głowy – zwróć na to uwagę. Dziecko jest wówczas nieswoje, senne lub marudzi. Widać, że jest coś nie tak, gdyż nie zachowuje się jak zwykle. Często ma również zamglone oczy lub szkliste. Wszystkie te wskazówki powinny cię zastanowić. W takiej sytuacji najlepiej jest zbadać temperaturę dziecka i przekonać się co jest sprawcą takiego zachowania.