Przed nami kolejny weekend szkoleniowy w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W dniach 8-9 lutego br. szkolenia zgrywające i specjalisty przejdzie blisko 600 żołnierzy OT. Ćwiczenia odbędą się w kilku lokalizacjach naszego województwa. Podczas szkolenia nie będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki.
W najbliższy weekend, 8-9 lutego br. mieszkańcy gmin Firlej i Kamionka w powiecie lubartowskim będą mogli spotkać żołnierzy OT w swojej okolicy. To planowe szkolenia rotacyjne Terytorialsów z 215 kompanii z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina. Blisko 100 żołnierzy w ramach szkolenia zgrywającego będzie doskonalić swoje umiejętności z taktyki, pracy z mapą w terenie, obserwacji oraz organizacji bazy patrolowej. W tym czasie, inna grupa około 100 żołnierzy odbędzie szkolenie strzeleckie na strzelnicy w Srebrzyszczu koło Chełma.
W terenie będą również szkolić się Terytorialsi z batalionu dęblińskiego. W sumie 200 żołnierzy OT w kilku grupach szkoleniowych będzie realizować zadania z zakresu szkolenia specjalisty. Żołnierze OT pojawią się, m.in. w okolicach Sobieszyna w powiecie ryckim, gdzie będą szkolić się z taktyki, topografii i zabezpieczenia logistycznego. Terytorialsi będą ćwiczyć także na pasie taktycznym Zajezierze koło Dęblina oraz na strzelnicy Reduta i strzelnicy garnizonowej w Dęblinie. Szkolenia w sumie przejdzie kilka grup: dowódcza i sztabowa, strzelcy wyborowi i snajperzy, saperzy, medycy, łącznościowcy, grupa obsługi moździerzy i grupa logistyczna.
W ten weekend szkolenie specjalistyczne przejdą także żołnierze z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej. W terenie, a dokładnie w okolicach wsi Jabłoń w powiecie parczewskim będzie szkolić się około 100 żołnierzy z 232 kompania lekkiej piechoty. W ramach tych zajęć żołnierze odbędą egzamin kończący etap szkolenia specjalistycznego, tzw. pętlę taktyczną. Inna grupa będzie ćwiczyć na terenach koszarowych w miejscowości Roskosz oraz w Dęblinie. Główne zadania szkoleniowe żołnierzy to rzut granatem bojowym, topografia wojskowa, rozpoznawanie zapór inżynieryjnych oraz obsługa sprzętu
radiotelefonisty.
Terytorialsi coraz częściej szkolą się w swoich stałych rejonach odpowiedzialności (SRO), dlatego widok maszerujących żołnierzy przez miasta, miasteczka i wsie już tak nie zaskakuje. W Wojskach Obrony Terytorialnej szkolenia w SRO stanowią praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
tel. 261 182 811
tel. kom. 725 880 174
email: d.stanula@ron.mil.pl