Harcerski projekt „W hołdzie Polsce Walczącej”

Po raz drugi harcerze z Hufca ZHP Łuków wzięli udział w projekcie realizowanym wspólnie z Fundacją im. Jadwigi Chylińskiej w Warszawie. Partnerem działań od marca do września 2017 r., upowszechniających wiedzę o okresie II wojny światowej, było także I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Cykl przedsięwzięć pod hasłem: "W hołdzie Polsce Walczącej" koordynowali: hm. Michał Mojski i pwd. Agnieszka Romańczyk.

Pierwszy element projektu to gra miejska „W Szarych Szeregach harcerska brać…”, poświęcona historii podziemnego harcerstwa na terenie Ziemi Łukowskiej w dn. 28 czerwca 2017 r. Towarzyszyła odsłonięciu odnowionego pomnika na ul. Okrzei, który upamiętnia akcję przejęcia 18 skrzynek amunicji przez łukowskie Szare Szeregi w 1943 r. Po oficjalnych uroczystościach harcerze z Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Starych Kobiałek, Stoczka Łukowskiego udali się na grę. Poznawali podczas niej ważne postacie związane z podziemiem, działalność ZHP w czasie II wojny światowej.

W dn. 13 – 15 maja 2017 r. zorganizowany został objazd historyczny. Młodzież pod nadzorem kadry instruktorskiej przygotowała wizyty w miejscach związanych z latami 1939 – 1945 na Pomorzu. Harcerze odwiedzili m.in. Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ORP „Błyskawica”, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz kompleks Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Taki plan z powodzeniem może służyć wycieczkom edukacyjnym oraz rodzinnym. Ponadto uczestnicy wzięli udział w konkursie o II wojnie światowej.

Projekt zwieńczyła akcja „Łukowscy bohaterowie”, polegająca na przygotowaniu plakatów o postaciach z dziejów Ziemi Łukowskiej, związanych również z II wojną światową. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w sierpniu i we wrześniu 2017 r. Dwójka harcerzy: Dominik Ziółkowski i Agnieszka Romańczyk narysowała portrety osób zasłużonych, m. in. gen. Franciszka Kleeberga, Leona Kiernickiego, do których dołączono biogramy. Takie ulotki rozpowszechniono w środowiskach działania drużyn.

Wielomiesięczna aktywność druhów i druhen dzięki wsparciu Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej przyniosła wiele cennych efektów edukacyjnych, przypominając ważne wydarzenia i sylwetki z okresu II wojny światowej.

Komentowanie wstrzymane