Ile dopłacisz biorąc OC na raty?

Artykuł sponsorowany

Podobnie jak w przypadku wielu innych przedmiotów i usług o dużej wartości, tak i ubezpieczenie OC można rozłożyć na raty. Należy jednak mieć świadomość, że taka „przyjemność” nie jest darmowa i trzeba za nią dopłacić. Ile? Tego się dowiesz z tekstu.
Dlaczego kupujemy OC na raty? Z tych samych powodów, dla których robimy to ze wszystkimi innymi dobrami – ponieważ chcemy nabyć coś drogiego, na co nie do końca możemy wyasygnować środki w danym momencie. Rozkładając wydatek na raty, staje się on „lżejszy” dla domowego budżetu, co ma szczególne znaczenie przy dużych kwotach.
A właśnie takie niestety często jest OC – na tyle drogie, że dla niemałego grona kierowców stanowi zbyt duży wydatek, żeby go sfinansować „na już”. Tymczasem z OC nie można czekać – jeśli wygasa jego ważność, nie ma litość i trzeba je wykupić, bo niezastosowanie się do tego obowiązku podlega wysokim karom finansowym. Nie warto ryzykować. Z kolei po wykupieniu polisy w innej firmie niż dotychczasowa należy pamiętać o wypowiedzeniu ubezpieczenia w poprzednim towarzystwie, żeby nie wpaść w pułapkę podwójnego OC. Dowiedz się więcej, czym jest podwójne OC według kalkulator-oc-ac.auto.pl.
Jeżeli również dla Ciebie wyliczona składka jest zbyt wysoka, żeby uregulować ją od razu, poszukuj ofert z możliwością rozłożenia na raty. Co prawda nie wszystkie towarzystwa je proponują, ale tych, które to robią, jest dość sporo, więc nie ma problemu z niewielkim wyborem. Niestety, z tytułu rat firmy ubezpieczeniowe podnoszą cenę OC, więc mimo niższej jednorazowej płatności sumarycznie składka i tak jest wyższa niż przy polisie bez rat. Różnice są niekiedy bardzo wyraźne. Jeśli rozważasz opłacenie OC w ratach, miej na uwadze, że będzie droższe o 10-30%, niż
gdybyś opłacił je od razu.
O ile przy niskich kwotach nie są to wielkie różnice, o tyle kierowcy, którzy nie mają dużych zniżek za bezszkodową jazdę, muszą dopłacić nawet kilkaset zł więcej. Przy składce o standardowej wysokości 2000 zł mówimy o kwocie nawet 600 zł, bo tyle trzeba dołożyć, korzystając z oferty, w przypadku której rozłożenie składki kosztuje 30%. „Tylko” 200 zł trzeba zaś dołożyć, jeżeli towarzystwo żąda dodatkowo 10% za rozłożenie płatności na raty.
O ile więc Twoje możliwości finansowe Ci na to pozwalają, to powinieneś raczej zrezygnować z rat i uregulować składkę od razu. W ten sposób oszczędzasz i nie tracisz niepotrzebnie pieniędzy. Dla oszczędności przed wyborem ubezpieczenia porównaj też dostępne na rynku oferty, żeby wybrać tę najtańszą. W tym celu skorzystaj z możliwości, jakie daje kalkulator OC kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Komentowanie wstrzymane