Jak rozpoznać, że drabina jest bezpieczna? Jak z nią pracować?

artykuł sponsorowany

Mimo że drabina wydaje się narzędziem wyjątkowo prostym w obsłudze, dosyć często zdarzają się wypadki przy jej użytkowaniu. Nie są to tylko zdarzenia w zaciszu domowym, kiedy amatorzy zabierają się za remont, ale również na placach budów i w magazynach, gdzie pracują profesjonaliści. Niekiedy przyczyną wypadku jest wadliwa drabina, innym razem jej złe zastosowanie. Dlatego warto wiedzieć, jak wybrać drabinę oraz jak właściwie z niej korzystać.

Co wyróżnia bezpieczną drabinę?
Aby wybrać dobrze zrobioną drabinę, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej stopnie. Powinny być one połączone nitami razem z podłużnicami, co zapewni nam większe bezpieczeństwo i stabilność. Ponadto warto zainteresować się, czy stopnie są antypoślizgowe. Jest to jeden z najważniejszych aspektów, ponieważ często przyczynami wypadków jest mokra nawierzchnia.

Oprócz tego dobrze by było, żeby stopnie były odpowiednio duże i wystarczająco szerokie. Daje to dużo większy komfort pracy i nieraz ją ułatwia, ponieważ pozwala np. coś nastopniach postawić. Jednak są również inne elementy drabiny, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Całość (i stopnie, i podłużnice) powinna być wykonana z dobrej jakości materiału i dobrze ze sobą zespolona. Jakiekolwiek uszkodzenie lub wada konstrukcyjna może prowadzić do jej szybszego zużycia się, a nawet złamania, co nieraz kończy się tragicznie. Dlatego powinniśmy stawiać tylko i wyłącznie na drabiny dobrej jakości. Takowe znajdziemy na stronie https://promen.com.pl/drabiny/

Na co zwracać uwagę przy używaniu drabiny?
Jest kilka zasad umiejętnego korzystania z drabiny, dzięki którym zapewnimy sobie bezpieczeństwo i zminimalizujemy ryzyko upadku. Oto one:
- nie korzystajmy z drabiny, kiedy jest mokra lub wilgotna (szczególnie stopnie),
- zawsze stawiajmy drabinę na równym i stabilnym gruncie,
- unikajmy nadmiernego wychylania się w jakąkolwiek stronę,
- nigdy nie stawajmy na najwyższym stopniu,
- nie używajmy drabin rozstawnych jako przystawnych.
- Jeśli będziemy przestrzegać tych wytycznych, drabina posłuży nam bezwypadkowo
przez wiele lat.

Komentowanie wstrzymane