Kolejny rajd, oraz poezja Jana Janusza Jastrzębskiego

Jan Janusz Jastrzębski pokonał 30 kilometrowy odcinek rajdu, który wiódł przez: Łuków (Izba por. pilota Janiny z Dowbór-Muśnickich Lewandowskiej i Żołnierzy Wyklętych - Popławy - Łuków (Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej im. ks. gen. Stanisława Brzóski) .

Celem rajdu było upamiętnienie śmierci męczenników, którzy ponieśli śmierć podczas wojny z bolszewikami, oraz ofiarom ludobójstwa którego dokonali Rosjanie (1937 - 1938).

Ponadto, Jan Janusz Jastrzębski w 40 rocznicę śmierci Barbary Łukasiewicz pragnie podzielić się swoją poezją związaną z tą bohaterską śmiercią.

 

Drodzy Państwo ! patrioci Wielkiej Ziemi Sandomierskiej!

27 sierpnia 1977 r. w godzinach wieczornych w basenie przeciwpożarowym na terenie szpitala powiatowego w Łukowie ratując dziecko poniosła bohaterską śmierć młoda pielęgniarka tegoż szpitala Barbara Łukasiewicz.

28 sierpnia 2017 roku na okoliczność 40 rocznicy śmierci (...). Ks. Kapelan Szpitala Sylwester Anusiewicz w Kaplicy Szpitalnej odprawił Mszę Świętą, według mojej oceny i wrażliwości poetyckiej jedną z najważniejszych z piękną homilią, mszy w Łukowie od 1977 roku.

Po zakończeniu Mszy Świętej za przyzwoleniem ks. Kapelana w żołnierskich słowach zapoznałem wiernych, co państwo polskie uczyniło dla upamiętnienia i uhonorowania Bohatera i Męczennika Sprawy Narodowej.

PO PIERWSZE: Rada Państwa uhonorowała Barbarę Łukasiewicz "Medalem Za Odwagę".

PO DRUGIE: Solidarność umieściła jej nazwisko na Tablicy w Kaplicy Szpitalnej.

Zapoznałem również wiernych, co Polski Don Kichote uczynił dla upamiętnienia i uhonorowania Barbary Łukasiewicz.

PO PIERWSZE: 2 utwory poetyckie (Polska i świat)

PO DRUGIE: Ulica Barbary Łukasiewicz

PO TRZECIE: Dąb Pamięci Barbary Łukasiewicz

PO CZWARTE: Rajdy rowerowe pamięci B. Łukasiewicz.

Z pokorą i uniżonością zwróciłem się z prośbą do ks. kapelana i Wiernych obecnych w Kaplicy Szpitalnej, aby na ręce Biskupa Ordynariusza Siedleckiego ks. Kazimierza Gurdy złożyli pisemną petycję z prośbą o rozpoczęcie procesu kanonizacji Barbary Łukasiewicz. Włoska lekarka która na początku lat 60 podjęła decyzję urodzenia dziecka, kosztem śmierci na chorobę nowotworową (jest już świętą). Ona miała czas na przemyślenie i podjęcie decyzji. Czas Barbary Łukasiewicz, to było kilkadziesiąt sekund i tak weszła do historii unieśmiertelniona przez poezję poświęconą dla Niej.

Jan Janusz Jastrzębski

Polski Don Kichote

poeta Ziemi Sandomierskiej, Strażnik Honoru Rzeczpospolitej i prawdy historycznej.

 

Komentowanie wstrzymane