Licealiści z I LO w Łukowie z wizytą w Hiberniaschule w Herne

Po raz kolejny uczniowie Kościuszki mieli okazję odwiedzić zaprzyjaźnioną szkołę Hiberniaschule w Herne w ramach międzynarodowej współpracy placówek. Tegoroczny projekt objął chóry z Izraela, Niemiec oraz Polski, a realizowany był pod hasłem „Poprzez granice … młodzi ludzie tworzą sztukę i muzykę”.

7 czerwca 2019 r. w Herne obył się uroczysty koncert, podczas którego swoje umiejętności wokalne oraz instrumentalne zaprezentowało ponad 500 wykonawców. Widowisko uświetnił występ chóru „Lutnia” z I LO im. T. Kościuszki w Łukowie pod batutą pani Agnieszki Łukasik, który zaprezentował trzy utwory: „Bogurodzicę” Sergieja Rachmaninowa, pieśń Taize „ Converte nos” oraz „Bonum est praestolari” J. Blycharza. Goście mieli także okazję obejrzeć żywiołowy pokaz tańców ludowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”. Ponadto, swoimi umiejętnościami pochwalił się zespół wokalny z Izreala oraz zespół bębniarzy grających na tradycyjnych instrumentach z wyspiarskiego państwa Trinidad i Tobago.

Międzynarodowy chór izraelsko-niemiecko-polski pod batutą Martina Glagovsek oraz przy akompaniamencie orkiestry z Hiberniaschule wykonał utwory: „Alleluja” G.F. Handela oraz wybrane fragmenty z „Requiem niemieckiego” J. Brahmsa. Zwieńczeniem koncertu był śpiew „Ody do radości” w trzech językach oraz wykonanie wraz z ponad 700-osobową widownią kultowej piosenki „We are the world”, która z powodzeniem może być nazwana hymnem współpracy międzynarodowej.
Tygodniowy pobyt w Niemczech był dla 90-osobowej grupy z Łukowa okazją do integracji poprzez zabawę i sport. Uczniowie wzięli udział w rozgrywkach piłki nożnej oraz siatkówki plażowej, spędzili również popołudnie w aquaparku. W pobliskim Oberhausen podziwiali wystawę poświęconą wyprawom górskim, a także mogli oddać się szałowi zakupów w największym w Europie centrum handlowym.

Stałym punktem programu wizyty w Niemczech była wycieczka do Kolonii, podczas której młodzież miała okazję podziwiać cuda architektury miejskiej, gotycką katedrę oraz zwiedzić Muzeum Czekolady. Współpraca międzynarodowa daje nie tylko możliwość poznania kultury i obyczajów innych krajów, nawiązania nowych znajomości, udoskonalenia umiejętności językowych, jest ona również niepowtarzalną lekcją szacunku i tolerancji.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia ze strony polskiej był m.in. ś.p. Mirosław Sójka - nauczyciel języka niemieckiego w I LO, którego pamięć została uczczona minutą ciszy podczas koncertu. Obecnie projekt koordynują: Eckart Fuckert oraz Martin Glagovsek- dyrektorzy z Hiberniaschule, dyrektor I LO im. T. Kościuszki w Łukowie - Grzegorz Rzymowski oraz nauczycielki języka niemieckiego – Teresa Kiryło i Agnieszka Łukasik, która jednocześnie prowadzi chór „Lutnia”.
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Komentowanie wstrzymane