Terytorialsi z lubelskiej brygady zakończyli letnią edycję szkolenia zintegrowanego na poligonie w Nowej Dębie. W trzech turach, w terminie od 27 lipca do 13 września br. szkolenie przeszło w sumie ponad tysiąc żołnierzy OT z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.
Szkolenie zintegrowane, organizowane dwa razy w roku na poligonach, to dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej czas bardzo intensywnej nauki. To okazja, by doskonalić umiejętności indywidualne niezbędne żołnierzom lekkiej piechoty. Poligon przygotowuje do działań bojowych, uczy komunikacji, synchronizacji i współdziałania w zespole. Pozwala przećwiczyć to, czego nie można zrealizować w koszarach, jak np. strzelanie z broni snajperskiej, ręcznego granatnika przeciwpancernego, czy rzut granatem bojowym. To także ważny czas dla dowódców, którzy mają okazję obserwować swoich żołnierzy i oceniać ich predyspozycje do pełnienia danej funkcji w sekcji.
W sumie szkolenie zintegrowane na OSPWL Nowa Dęba przeszło ponad tysiąc żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Część z nich odbyła szkolenie indywidualne, m.in. z taktyki, topografii, strzelectwa, łączności, medycyny pola walki. Niektórzy zakończyli poligon egzaminem - tzw. pętlą taktyczną, która jest podsumowaniem rocznego okresu szkoleniowego. Jest to sprawdzian umiejętności zarówno indywidualnych, jak i umiejętności współdziałania w 12-osobowej sekcji lekkiej piechoty.
Inni żołnierze realizowali szkolenie specjalisty, doskonaląc swoje umiejętności w ramach funkcji pełnionych w pododdziałach. Ćwiczyli snajperzy, strzelcy wyborowi, saperzy, łącznościowcy. Doskonalono umiejętności z obsługi moździerzy, minerstwa, ćwiczono działania obronne w terenie, umiejętności maskowania i bytowania w rejonie działania. Ważnym wydarzeniem dla żołnierzy było pierwsze w lubelskiej brygadzie szkolenie na karabinkach MSBS GROT w warunkach poligonowych. W tym roku szkolenie zintegrowane na poligonach Wędrzyn i Nowa Dęba przeszło w sumie, ponad 2500 żołnierzy OT z Lubelszczyzny.