Lubelscy Terytorialsi szkolą się pod okiem komandosów

W dniach 5-8 maja br. w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie żołnierze 2 LBOT uczestniczą w kursie medycyny taktycznej TCCC, który prowadzony jest przez byłych komandosów z JWK w Lublińcu.
Od ponad miesiąca żołnierze WOT szkolą się z medycyny pola walki pod okiem byłych operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, specjalistów medycyny pola walki i absolwentów elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA. Instruktorzy przeszkolą w sumie ponad stu Terytorialsów i podchorążych.
Mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” i st. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” na własny wniosek zostali przywróceni do okresowej służby wojskowej, aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z Terytorialsami. W ramach operacji „Odporna Wiosna” byli komandosi wzmacniają kompetencje żołnierzy OT z zakresu medycyny pola walki oraz najnowszych trendów w opiece przedszpitalnej.
Lubelscy Terytorialsi odbywają takie szkolenie w dniach 5-8 maja br.  wCentrum Symulacji Medycznej w Lublinie - jednym z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie. Dzięki dobrej współpracy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Centrum Symulacji Medycznej Terytorialsi mogą w jeszcze bardziej realny sposób poznawać tajniki ratownictwa medycznego. Warto dodać że, to nie pierwsze wspólnie organizowane ćwiczenia CSM i lubelskiej brygady OT.
Szer. Wojciech Dzikowski z 2 LBOT, uczestnik szkolenia i jednocześnie pracownik CSM powiedział - „Tego typu szkolenia dają nam możliwość uczenia się od najlepszych, doświadczonych ratowników pola walki. Cieszę się że jako Centrum Symulacji Medycznej rozwijamy naszą współpracę w zakresie szkoleniowym z 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej, co na pewno przyniesie korzyść dla obu stron”. Kurs podstawowy medycyny taktycznej (TCCC) kierowany jest do żołnierzy OT z podstawowymi i zaawansowanymi kompetencjami medycznymi. Dzięki praktycznej wiedzyzdobytej podczas szkoleń Terytorialsi będą mogli także skuteczniej działać w sytuacjach kryzysowych – podczas zagrożenia życia lub zdrowia obywateli w realnych okolicznościach.

Po szkoleniach i zdanych egzaminach, żołnierze OT otrzymają certyfikat „T3C NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians) - rozpoznawalny i uznany dokument w NATO. Z tymi kompetencjami żołnierze WOT będą mogli efektywniej działać w zakresie pomocy przedmedycznej, wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z koronawirusem.

Mł. chor.  Łukasz SIKORA „SIKOR” - kawaler Orderu Krzyża Wojskowego – były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. Jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych „Special Operations Combat Medic” w U.S. Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. Swoje doświadczenie bojow zdobywał podczas licznych misji bojowych w Iraku i Afganistanie. W trakcie jednej z operacji dwukrotnie ranny.
St. sierż. Krzysztof PLUTA „WIR” - pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg. Operator z ponad 15 letnim doświadczeniem w zespole bojowym JWK w Lublińcu. Spędził kilka lat jako operator-medyk zespołu bojowego. W czasie misji poza granicami państwa latał w składzie załóg śmigłowców MEDEVAC.

Komentowanie wstrzymane