Łukowskie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Punktualnie o „godzinie W" zawyją syreny alarmowe. Następnie zapraszamy mieszkańców naszego miasta i okolic do wspólnego śpiewania pieśni powstańczych oraz złożenia kwiatów i zniczy. Wszyscy, którzy przybędą na te obchody, będą mogli poczuć klimat tamtych trudnych czasów i skosztować powstańczych potraw.
Wystartują też Biegacze Pomagacze, którzy będą biegali przez 63 minuty, aby w ten sposób uczcić 63 dni Powstania Warszawskiego.

Łukowskie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończy projekcja filmu „Miasto 44”, który zostanie wyświetlony o godz. 20:30 w Amfiteatrze Miejskim w Łukowie. Film „Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach hitlerowskiej okupacji. Latem 1944 roku w Warszawie Stefan Zawadzki opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec - oficer Wojska Polskiego - zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak - kiedy tylko nadarza się okazja - wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama, sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli. Dziewczyna kocha się w Stefanie, jednak jego sercu jest bliższa Biedronka. 1 sierpnia 1944 roku Stefan wraz z dziewczynami i pozostałymi przyjaciółmi trafia pod komendę charyzmatycznego Kobry. Skupieni przy zgrupowaniu „Radosław", wspólnie pokonują krwawy szlak bojowy, zaczynając od Woli, potem przez Stare Miasto i Śródmieście, by wreszcie dotrzeć na Czerniaków. W wojenny dramat wplata się wątek miłosny, w który jest uwikłanych troje bohaterów: Stefan i one dwie - Kama i Biedronka...

W związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy mieszkańców Łukowa i okolic do wywieszenia w dniu 1 sierpnia 2018 roku flag państwowych na swych posesjach i balkonach.

Komentowanie wstrzymane