Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych Wrocław 2017

W dniach 6 - 9 sierpnia 2017 roku w Hali Stulecia we Wrocławiu odbyła się największa
impreza juniorska w Polsce – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. W kategoriach wiekowych od 8 do 18 lat zagrała rekordowa liczba 1009 zawodników z całej Polski. Zawodnikom towarzyszyło 500-600 osobowe grono sędziów, działaczy trenerów ,opiekunów. Stowarzyszenie Szachistów Szachpol w Łukowie reprezentowali: Grzegorz Olichwirowicz grupa do lat 16, Julia Piwowarczyk grupa do lat 16, Piotr Piwowarczyk grupa do lat 14 i Szymon Suska grupa do lat 8. Funkcję kierownika ekipy pełnił prezes Piotr Piwowarczyk. Udział w takiej imprezie był doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności z najlepszymi szachistami z całej Polski.
Szachy szybkie były rozgrywane tempem 15 min + 10 sekund na ruch. W szachach błyskawicznych tempo było jeszcze szybsze. Wynosiło 6 minut + 4 sekundy u najmłodszych, a w rocznikach 2003 i starsi tempo wynosiło 3 minuty + 2 sekundy na jeden ruch. Taki rodzaj tempa wraz z intensywnością wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego oraz ogromnej koncentracji.
Sierpniowe mistrzostwa to turniej bardzo wymagający, prawdziwy szachowy maraton. Trzeba wielkiej wytrzymałości psychicznej i fizycznej, żeby rozgrywać kilkanaście partii dziennie. Tegoroczna aura nie rozpieszczała zawodników. Temperatury panujące w tych dniach we Wrocławiu wahały sie od 30-35 stopni C. Na słońcu termometry wskazywały nawet 40-41 stopni C. Do tego dochodziła znaczna wilgotność powietrza/ Odra i liczne kanały. Jednym słowem panowała istna tropikalna pogoda. Niestety uczestników czekała jeszcze jedna niemiła niespodzianka. Na Hali Stulecia nie działa..... klimatyzacja.
Z naszej ekipy najlepiej ekstremalne warunki zniósł nasz najmłodszy reprezentant Szymon Suska, który pod okiem swojego trenera Piotra Piwowarczyka, zajął rewelacyjne 7 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach Szybkich w grupie do lat 8 ( 93 zawodników). Szymon w obu turniejach wygrał 14 partii i jedną zremisował. Piotr Piwowarczyk wygrał 11 partii i 4 zremisował. Julia Piwowarczyk wygrała 13 partii i 3 zremisowała, Grzegorz Olichwirowicz wygrał 11 partii i 6 zremisował. Łącznie zawodnicy SSz. Szachpol wygrali 49 pojedynków i 14 razy zremisowali.

Dla większości uczestników mistrzostw, już sam udział w tak licznym turnieju był niesamowitym przeżyciem. Wyjazd ekipy SSz. Szachpol był możliwy m.in. dzięki wsparciu Województwa Lubelskiego i Banku Spółdzielczego w Trzebieszowie.

Źródło: SSz Szachpol

Komentowanie wstrzymane