Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej podsumowali pierwszą w tym roku zbiórkę krwi pod hasłem – „Nowy rok, nowe życie”. W akcji wzięło udział ponad 220 żołnierzy, w sumie oddano ponad 100 litrów krwi.
W dniach 19 i 20 stycznia br. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie odbył się finał akcji „Nowy rok, nowe życie”. Od 2 stycznia br. żołnierze z batalionów z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa zgłaszali się do lubelskiej siedziby RCKiK oraz oddziałów terenowych, aby dzielić się tym cennym darem z potrzebującymi mieszkańcami naszego regionu. Frekwencja, jak i zaangażowanie żołnierzy nie uszło uwadze pracowników RCKiK, którzy na swoim profilu facebookowym napisali kilka ciepłych słów pod adresem Terytorialsów – „Tak jak obiecywali, są zawsze gotowi i zawsze blisko!! I zrobili piękny przelew życia…”.
Lubelscy Terytorialsi są liderem donacji krwi w WOT. W ubiegły roku oddali do banków krwi w naszym województwie w sumie ponad 420 litrów tego bezcennego daru. Liczba honorowych dawców krwi wśród żołnierzy OT na Lubelszczyźnie wciąż wzrasta. Planowane w tym roku zbiórki krwi pozwolą zasilić system jeszcze większą ilością niezbędnej i zawsze potrzebnej krwi.
Zbiórki krwi na rzecz społeczności lokalnych są bardzo mocno wpisane w misję i zadania żołnierzy WOT. Istotnym aspektem prowadzonych akcji HDK jest budowanie zdolności do utrzymywania stałej gotowości żołnierzy OT do tzw. „alarmowego oddania krwi”.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą blisko 3100 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi.
2 LBOT osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym zakresie, w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie lubelskim. Podpisała również porozumienie o współdziałaniu z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej. 2 LBOT rozwija także współpracę z partnerem zagranicznym – Szwedzką Gwardią Krajową.