Pikieta ws. legalizacja konopi do celów medycznych

Stowarzyszenie na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz ’15 zaprasza na pikietę i briefing prasowy dot. legalizacji konopi do celów medycznych. Początek pikiety o godz. 11 na placu Łokietka przed lubelskim Ratuszem, w tym miejscu zapraszamy również na briefing prasowy o 11:45.

Projekt ustawy zgłoszonej przez posła obywatelskiego ruchu Kukiz `15 Piotra Liroya-Marca od roku blokowany w „sejmowej zamrażarce” został odrzucony przez partię rządzącą, na czym cierpią nieuleczalnie chorzy. Obywatelski Ruch Kukiz ’15 od początku kadencji zabiega o dostęp do konopi w celach leczniczych i prowadzi kampanie informacyjne w celu zwiększania świadomości o jej zastosowaniach medycznych.

Co skłania nas do działania? Cierpienie i śmierć walczących z poważnymi chorobami. Trzeba mieć z tyłu głowy, że w każdej chwili może to być brat, siostra, matka, syn. Zachorowalność na nowotwory wzrasta w drastyczny sposób na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Nie jest jeszcze do końca udowodnione czy lecznicze konopie pomagają w leczeniu chorób nowotworowych, lecz pojawia się coraz więcej poważnych publikacji potwierdzających tę tezę w szczególności w leczeniu glejaków mózgu. Pewne jest, że marihuana medyczna łagodzi ból bez skutków ubocznych, jakie niosą ze sobą inne środki, jak np. morfina.

Konopie leczą stwardnienie rozsiane i są skuteczne w leczeniu padaczki lekoopornej, lista jest długa. Pragniemy równocześnie podkreślić, że walczymy o legalizację konopi wyłącznie do celów medycznych, wypisywanych na receptę, ewidencjonowanych i uprawianych w Polsce, a nie sprowadzanych z zagranicy. Chodzi głownie o koszty, które w Polsce mogą być kilkadziesiąt procent, a nawet kilka razy niższe dla pacjenta ponoszącego i tak znaczne wydatki w związku ze swoją chorobą. Nie może być tak, że np. chory, ubogi emeryt/rencista będzie musiał zapłacić za susz konopi sprowadzany z innego kraju,  mimo, że mógłby go sam wyhodować w koszcie nawet kilkukrotnie niższym. Jeśli coś w innym kraju jest legalne (jako lek), to dlaczego u nas by nie mogło? Refundacja konopi do celów medycznych przy założeniu ich sprowadzania z zagranicy byłaby zaś prezentem dla zagranicznych koncernów. Tym bardziej, że w wielu rozwiniętych krajach lecznicze konopie uważane są za lek, dostępny w terapiach i do produkcji własnej. Dodatkowo skazywanie na więzienie osób ratujących swoich bliskich przez stosowanie leków na bazie leczniczych konopi jest porażką sądownictwa, kolejnych rządów, państwa.

Wszystkich, którzy chcieliby to zmienić i opowiedzieć się za legalizacją konopi do celów medycznych zapraszamy na pikietę od godz. 11:00. Godzinę później swoją pikietę w tej sprawie organizuje również Nowoczesna. W związku z organizacją pikiety przez N, doszliśmy do wniosku, że wyjdziemy naprzeciw akcji i nie będziemy organizować pikiety w innym terminie, aby nie dzielić społeczeństwa w tej bardzo ważnej dla chorych sprawie. Postanowiliśmy zorganizować pikietę godzinę przed, aby pomimo różnych poglądów politycznych w szczytowym momencie obu manifestacji pokazać wolę społeczeństwa poprzez ilość uczestników. Do takiego porozumienia doszło między Kamilem Kopciem (Prezes Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Kukiz ’15) a Panem Jackiem Burym (przewodniczącym Nowoczesnej na woj. Lubelskie). Cieszymy się, że do takiego porozumienia doszło, mimo iż Pani Poseł Kornelia Wróblewska z N, posiadająca biuro poselskie w woj. lubelskim, wielokrotnie wypowiadała się jako radykalna przeciwniczka leczniczych konopi.

Komentowanie wstrzymane