Sen na zdrowie☺

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To wie każdy i nie ma co się rozwodzić nad tym stwierdzeniem. Tak jest i kropka. Jest tak samo ważny jak optymalnie dobrana dieta i aktywność fizyczna. Potraktuj sen jak niezbędne, luksusowe dobro, które gwarantuje Ci dobrą jakość życia w ciągu dnia. Niestety tryb życia mocno zaburza nam porę układania się do snu. W okolicach 22 - 23, gdy rozsądek nakazuje nam sen, my często otwieramy laptopa, sprawdzamy pocztę, facebooka, robimy zakupy w sieci, szukamy jakiegoś filmu do obejrzenia w tv. Niestety dla nas, bo to najlepszy czas na sen. Ile śpimy? Statystyki mówią, że za krótko. Optymalny czas snu, w zależności od indywidualnych potrzeb i oczywiście wieku to 7-9 godzin. Śpicie tyle?

Ilość snu jest bardzo ważna, ale jeszcze ważniejsza jest jego jakość. Żeby o nią zadbać warto pamiętać o odpoczynku na świeżym powietrzu, wywietrzeniu sypialni czy założeniu rolet. Pamiętajmy też, żeby ostatni posiłek zjeść 3 godziny przed snem. Wtedy jest szansa , że cały organizm wypoczywa: układ pokarmowy też może mieć wolne, a my czujemy się w czasie snu o wiele lepiej.

Jeżeli dalej nie jesteś przekonany do zadbania o jakość i długość snu zobacz co powoduje jego brak. Naukowcy twierdzą, że nieprzespane noce mogą skutkować nadwagą, bo obniżeniu ulega metabolizm i spalanie kcal jest niższe. Brak snu może zaostrzyć przebieg cukrzycy oraz doprowadzić do chorób serca, np. nadciśnienia. Badania sugerują też wpływ braku snu na pojawianie się nowotworów jelita grubego, prostaty, jajnika i piersi. Niewystarczająca ilość snu skutkować też będzie bólem głowy, rozdrażnieniem, kłopotami z pamięcią i może doprowadzić do różnego rodzaju nerwic i depresji.

Dlatego śpij, na zdrowie☺

Komentowanie wstrzymane