Ukraińcy triumfują w zapasach w Łukowie
115 stoczonych walk i drużynowa wygrana zapaśników z ukraińskiego Klesowa to bilans II międzynarodowego turnieju zapaśniczego młodzików w stylu klasycznym oraz młodziczek „Sport to alternatywa”.
Za nami drugi zorganizowany przez stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa turniej zapaśniczy „Sport to alternatywa”. 23 czerwca w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie odbywały się zapaśnicze zmagania młodych adeptów tej dyscypliny sportu. W sumie na matach rywalizowało ponad 100 osób z 15 klubów, m.in. z Kielc, Białegostoku, Zamościa, Chełma, Wierzbicy, Stróży, Lublina oraz tych działających w powiecie łukowskim.
Między sobą walczyli zapaśnicy z roczników 2004-2011. Oficjalnego otwarcia turnieju dokonał Piotr Płudowski, prezes Alternatywy dla Łukowa oraz Tadeusz Federczyk, gospodarz ZS nr 1 w Łukowie. Głos zabrała też Tetiana Kokhanevych, wicemer Klesowa na Ukrainie, która dziękowała m.in. za zaproszenie na zawody.
- Myślę, że zawody nam się udały. Po raz pierwszy Łuków odwiedził klub z Kielc i młodzicy z Klesowa. Zostaliśmy pochwaleni za organizację zarówno przez panią wicemer i przez trenerów z Polski - mówi Ryszard Wałachowski, jeden z organizatorów zawodów.
Walki toczyły się w kategoriach od 33 do 66 kg wśród młodziczek oraz 32 do 68 kg w przypadku młodzików. Drużynowo najlepsi okazali się goście z ukraińskiego Klesowa, którzy wygrali „generalkę” zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Honorowy patronat nad turniejem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Starosta Łukowski Janusz Kozioł.
Najlepszym zawodnikiem z powiatu łukowskiego okazał się Kacper Gajowniczek z GKS Armaty Stoczek Łukowski który zdobył I miejsce w kategorii 68 kg. „Nasi” zdobyli też trzy srebrne medale oraz pięć brązowych krążków. Szczegółowe wyniki dostępne są na portalu SportZona (chłopcy, dziewczęta).
- Wyniki klubów z powiatu łukowskiego uważam za zadowalające. Cieszy złoto uzyskane przez Kacpra, który w sobotnich zawodach wygrywał z zawodnikami, którzy w przeszłości okazywali się od niego lepsi w bezpośrednich potyczkach - mówi R. Wałachowski. - Nasze zawody odwiedziła m.in. Monika Dadas z ULKS Wierzbica, aktualna Mistrzyni Polski. Do tego bardzo silną doświadczoną w europejskich zawodach reprezentację wystawili nasi ukraińscy przyjaciele. Turniej był więc mocno obsadzony - dodaje.
Szczegółowe wyniki zawodników z powiatu łukowskiego:
I miejsce:
Kacper Gajowniczek (GKS Armaty Stoczek Łukowski) – kat. 68 kg
II miejsca:
Marta Gajowniczek (GKS Armaty Stoczek Łukowski) – kat. 42 kg
Julia Pracz (UKS Zalesie) – kat. 46 kg
Klaudia Karwowska (UKS Zalesie) – kat. 50 kg
III miejsca:
Błażej Wałachowski (ŁKS Orlęta Łuków) – kat. 38 kg
Sebastian Smyk (UKS Zalesie) – kat. 44 kg
Julia Brauła (GKS Armaty Stoczek Łukowski) – kat. 46 kg
Agata Kazanecka (GKS Armaty Stoczek Łukowski) – kat. 50 kg
Patrycja Piotrowska (GKS Armaty Stoczek Łukowski) – kat. 66 kg
Niższe miejsca:
Szymon Szaniawski (UKS Zalesie) – kat. 38 kg
Mikołaj Konowrocki (UKS Zalesie) – kat. 38 kg
Paweł Proch (UKS Zalesie) – kat. 41 kg
Jakub Smyk (UKS Zalesie) – kat. 44 kg
Arkadiusz Słomka (GKS Armaty Stoczek Łukowski) – kat. 48 kg
Gabriela Bykowska (GKS Armaty Stoczek Łukowski) – kat. 50 kg
Sędzią głównym zawodów był Cezary Pasik, którego wspomagali m.in. Grzegorz Rychta i Władysław Świętochowski. Medale wręczali Piotr Płudowski, Władysław Święchowski i wieloletni działacz łukowskich Orląt Zygmunt Piekarski.
II Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy Młodzików w stylu klasycznym oraz Młodziczek „Sport to alternatywa” wsparli także Partnerzy przedsięwzięcia: radni Przemysław Wereszczyński i Mateusz Popławski, Gmina Łuków, Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, Łukowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Mięs-Hurt, Szkoła Jazdy Płudowski, Crossfit Łuków, VitaSport, Pracownia Kadru, Zielony Gaj, Sport Zona i Lubelski Związek Zapaśniczy.