Święto Policji w Bialskiej Komendzie

24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Upamiętnieniem tego wydarzenia jest obchodzone co roku Święto Policji. Wczoraj w sali konferencyjnej budynku Starostwa, swoje święto obchodzili bialscy policjanci. Uroczystość swoją obecnością szczycili m.in. Komendant Wojewódzki Policji insp. Paweł Dobrodziej, samorządowcy oraz przedstawiciele służb i instytucji współpracujących w zakresie bezpieczeństwa. Akty mianowania na wyższe stopnie służbowe odebrało łącznie 101 policjantów.
Święto Policji, to data szczególna dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników policji. Jest to również czas awansów, nominacji, odznaczeń oraz podziękowań zarówno dla samych policjantów jak też pracowników Policji. Uroczystości związane z obchodami Święta Policji zainaugurowała msza święta odprawiona w niedzielę w intencji funkcjonariuszy w kościele pw. św. Michała Archanioła, którą celebrował ks. Kanonik Henryk Jakubowicz, Proboszcz Parafii oraz kapelan KMP w Białej Podlaskiej.
Wczorajsze uroczystości rozpoczęły się o godz. 14.00 w sali konferencyjnej budynku Starostwa w Białej Podlaskiej. Komendant Miejski Policji w Białej Podlaskiej, mł. insp. Grzegorz Pietrusik, przywitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie insp. Paweł Dobrodziej, Poseł na Sejm RP Adam Abramowicz, samorządowcy z Wicewojewodą Lubelskim Robertem Gmitruczukiem na czele, w tym Starosta Bialski Mariusz Filipiuk oraz Prezydent Miasta Biała Podlaska Dariusz Stefaniuk, oraz przedstawiciele duchowieństwa, a także instytucji i służb współdziałających z Policją. Pan Komendant podziękował za rok dobrej służby, dzięki której bialska jednostka jest pozytywnie postrzegana przez mieszkańców, a miasto i powiat uważane są za miejsca bezpieczne. Gratulował również wszystkim wyróżnionym i nominowanym policjantom życząc dalszej wytrwałości. Dziękował również instytucjom oraz służbom z którymi na co dzień współpracuje bialska jednostka

Podczas uroczystości wręczone zostały nominacje na wyższe stopnie policyjne. Łącznie awansowanych zostało 101 policjantów. Czterech w korpusie oficerów starszych, 4 funkcjonariuszy otrzymało awans w korpusie oficerów młodszych, 44 policjantów otrzymało awans w korpusie aspirantów- z czego dwóch policjantów nagrodzonych zostało przedterminowym awansem, 38 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów oraz 11 policjantów w korpusie szeregowych. Warto tu podkreślić, że Komendant Miejski Policji w Białej Podlaskiej Grzegorz Pietrusik otrzymał awans na stopień młodszego inspektora policji. Akt mianowania na wyższy stopień policyjny Pan Komendant otrzymał w dniu 14 lipca w Parczewie podczas obchodów Wojewódzkiego Święta Policji. W trakcie uroczystości Policjanci otrzymali również odznaczenia. Dziewięciu funkcjonariuszy otrzymało Brązową Odznakę Zasłużony Policjant. Dodatkowo podczas wojewódzkich obchodów święta podinsp. Marek Lubański otrzymał srebrną odznakę zasłużony policjant.

Poza mianowaniem funkcjonariuszy na wyższe stopnie służbowe Komendant Wojewódzki Policji przyznał trzydziestu funkcjonariuszom nagrody za ponadprzeciętne zaangażowanie, własną inicjatywę w służbie oraz wzorowe wykonywanie zadań służbowych.

W trakcie trwania uroczystości list gratulacyjny otrzymał mł. asp. Radosław Sacewicz- dzielnicowy, Komisariatu Policji w Terespolu, który zwyciężył w organizowanym plebiscycie na „Najbardziej Rozpoznawalnego Dzielnicowego Powiatu Bialskiego” Wyróżnieni zostali także dzielnicowi, którzy okazali się „najbardziej rozpoznawalni” na terenie działania Komendy Miejskiej jak też poszczególnych komisariatów. Upominki ufundowane przez bialską komendę otrzymali również wylosowani mieszkańcy powiatu, którzy wzięli udział w głosowaniu.

Po tym nastąpiło uroczyste wręczenie pucharów, dla najlepszych drużyn, w zorganizowanych Zawodach Strzeleckich o Puchar Komendanta Miejskiego. Spotkanie było okazją do nagrodzenia statuetkami i pucharami zwycięzców Turnieju Strzeleckiego, towarzyszącego co roku bialskim obchodom Święta Policji. W tym roku nagrody ufundował Starosta Bialski Mariusz Filipiuk, Prezydent Miasta Dariusz Stefaniuk, którzy objęli nad imprezą honorowy patronat oraz Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Po wręczonych awansach głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie insp. Paweł Dobrodziej pogratulował awansów i nagród podkreślając jednocześnie wagę współpracy Policji z władzą samorządową, prokuraturą oraz działającymi na terenie powiatu służbami i instytucjami.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, składając na ręce komendanta bialskiej jednostki gratulacje wszystkim policjantom, policjantkom i pracownikom Policji. Województwo lubelskie i powiat bialski oceniono jako miejsca bezpieczne, gdzie funkcjonariusze bardzo dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków. Wszyscy prelegenci gratulowali awansowanym i wyróżnionych Policjantom, życząc im bezpiecznej i skutecznej służby

Komentowanie wstrzymane