TERYTORIALSI PONOWNIE WSPIERAJĄ MIESZKAŃCÓW LUBELSZCZYZNY

Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady OT po raz kolejny wspierają działania strażaków. W rejon dotknięty skutkami oberwania chmury w m. Wierzchowiska są już żołnierze z lubelskiej brygady OT wraz ze sprzętem. Decyzję o użyciu wojska w celu ograniczeni skutków intensywnych opadów podjął minister obrony narodowej na wniosek wojewody lubelskiego.

W środę, 19 czerwca br., w godzinach wieczornych nad miejscowością Wierzchowiska w powiecie janowskim na Lubelszczyźnie przeszły bardzo gwałtowne burze z ulewnymi deszczami, w wyniku których miejscowość została praktycznie zalana wodą.
Około godz. 18.00 w rejon dotknięty kataklizmem dowódca 2. Lubelskiej Brygady OT skierował Zespół Oceny Wsparcia, który po rekonesansie rejonu zarekomendował użycie wojska celem wsparcia działań straży pożarnej. O godz. 20.00 do żołnierzy brygady został wysłany alert gotowości z informacją o możliwości powołania alarmowego w trybie natychmiastowych w ciągu najbliższych 6 godzin.
O godz. 22.00 na wniosek wojewody lubelskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję o wsparciu wojska dla lokalnych społeczności, trenowych organów administracji państwowej i publicznej oraz służb ratowniczych, w szczególności: Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w rejonie Wierzchowisk.
Siły główne wydzielone zostały z 2. Lubelskiej Brygady OT, w składzie: 80 żołnierzy, 6 agregatów prądotwórczych, 2 maszty oświetleniowe oraz cysterna wodna. Pierwszy rzut żołnierzy wraz ze specjalistycznym sprzętem był już na miejscu ok. godz. 23.00 w środę.
Siły i środki 2. Lubelskiej Brygady OT od jesieni 2018 r. są włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Procedura ich uruchomienia jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych i jest realizowana zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, a wydzielone siły są przekazane w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ.


Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym oraz ograniczanie ich skutków poprzez wsparcie straży pożarnej oraz innych służb jest jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsze tego typu działania żołnierze WOT prowadzili w ostatniej dekadzie maja, wspierając strażaków i współdziałając z żołnierzami wojsk operacyjnych w niesieniu pomocy mieszkańcom pięciu województw dotkniętych skutkami trąby powietrznej i powodzi.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
tel. 261 182 811
tel. kom. 725 880 174
email: d.stanula@ron.mil.pl

Komentowanie wstrzymane