Ubezpieczenia direct, czyli jakie?

Artykuł sponsorowany

Choć popularność ubezpieczeń direct po fali wielkiego zainteresowania, nieco wyhamowała, to niezmiennie jest to najszybsza droga do otrzymania polisy. Największym zainteresowaniem w tym modelu sprzedaży cieszą się ubezpieczenia komunikacyjne.

Ubezpieczenie direct to ograniczenie wszelkich standardowych procedur do absolutnego minimum. Stanowi niejako nowy poziom techniczny zawierania polis. Wykorzystuje bowiem nowoczesne kanały informacji, a nie tradycyjne rozwiązania. Nie ma więc w tym przypadku spotkania z agentem, drobiazgowej i długotrwałej analizy dokumentacji i przedstawiania warunków ubezpieczenia nad arkuszami papieru oraz z długopisem w dłoni. Ma być szybko, sprawnie i najlepiej on-line, czyli bezobsługowo.
Czym jest ubezpieczenie direct?
Ubezpieczenie direct, jak wskazuje anglojęzyczna nazwa, jest bezpośrednie. Klient, wykorzystując nowoczesne formy komunikacji handlowej, kontaktuje się z ubezpieczycielem i zawiera polisę przez telefon lub Internet. Pierwsze ubezpieczenia direct w Polsce zawierane były w 2003 r. Na świecie mają jednak znacznie dłuższą tradycję. W innej formie, bez Internetu, ale z większą rolą konsultacji telefonicznej, zawierane były w Anglii już w połowie lat 80. W Polsce, po latach regularnego wzrostu zainteresowania ubezpieczeniami direct zauważalne jest jego zatrzymanie. Jednak szczególnie w dużych miastach i wśród młodszych odbiorców, ubezpieczenia bezpośrednie są niezmiennie istotną częścią rynku.
Ubezpieczenie direct krok po kroku
Forma direct niczym, w sensie prawnym, nie różni się od typowego ubezpieczenia, do jakich rynek przyzwyczaił klientów przez lata. Różnica tkwi w procedurze pozyskiwania informacji oraz ich przetworzeniu. Kontakt między ubezpieczonym a towarzystwem następuje przez telefon lub Internet. Ocena ryzyka również odbywa się zdalnie. Podstawą może być wywiad podczas rozmowy z konsultantem lub deklaracje złożone w sieci. Po oszacowaniu i obliczeniu wartości składki, klient może automatycznie przejść do formatu płatności on-line, choć oczywiście do dyspozycji ma również bardziej tradycyjne formy opłacenia składki, np. zapłatę podczas odbioru polisy.

Dokumentacja (potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia) może zostać przesłana do klienta natychmiast, poprzez e-mail. W efekcie zakup polisy przez Internet trwa często zaledwie kilkanaście minut. Choć to nowoczesna forma ubezpieczeń, podobnie jak w przypadku płatności, polisa może być przekazana do klienta nie tylko pocztą elektroniczną, ale również w tradycyjnej formie, którą cenią sobie szczególnie starsi użytkownicy. Niezależnie od ostatecznej formy finalizacji, klient otrzymuje szybkie ubezpieczenie, które działa dokładnie tak, jak standardowe formy. Różnica polega jedynie na ograniczeniu formalności.
Zalety ubezpieczeń direct
Podstawowa korzyść to swoboda. Internet, również mobilny oraz rosnące zaufanie do umów zawieranych za jego pośrednictwem powodują, że ubezpieczenie direct pozwalaja realnie zaoszczędzić czas. Procedura nie wymaga wyjątkowej wiedzy. Programy oferowane przez ubezpieczycieli są intuicyjne, a dodatkowo towarzyszy im zawsze wsparcie konsultantów dostępnych telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy on-line. Zawieranie umów ubezpieczeniowych bezpośrednio to również atrakcyjne ceny. Towarzystwa ubezpieczeniowe ceniąc sobie szybkość i łatwość takiej formy umowy, regularnie oferują obniżone ceny w porównaniu do polis zawieranych za pośrednictwem agentów. Brak pośrednika sprawia, że ceny mogą różnić się nawet o kilkanaście, a nawet 30 proc. od standardowych.
Jakie ubezpieczenia można zawrzeć bezpośrednio?
Ponad 90 proc. polis wystawianych w formie direct obejmuje ubezpieczenia komunikacyjne - OC i AC. Duże znaczenie w sprzedaży tych polis mają dodatkowe narzędzia ułatwiające analizy. Najpopularniejszą jest kalkulator OC umożliwiający samodzielne obliczenie składki przez kierowcę. Daje to spore możliwości porównania ofert składek ubezpieczeniowych i wybrania najlepszej opcji do konkretnych warunków. Zakres ubezpieczeń direct w Polsce w większości dotyczy rynku komunikacyjnego, jednak formalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by z takiej formy zawarcia polisy skorzystać również w innych przypadkach.
Czy zakup ubezpieczenia direct jest bezpieczny?
Bez wątpliwości tak. Witryny internetowe ubezpieczycieli spełniają standardy zabezpieczeń danych osobowych oraz przejść, w przypadku płatności on-line, do serwisu płatności poszczególnych banków. Dostęp do danych osób zawierających ubezpieczenia direct jest pod każdym względem ograniczony wyłącznie do danego ubezpieczyciela oraz jego ewentualnych partnerów.
Więcej na temat zalet plis o charakterze direct znajdziesz tutaj

Komentowanie wstrzymane