Uczennica IV LO – Martyna Burdach – finalistką XXX Olimpiady Filozoficznej

Eliminacje okręgowe odbyły się 10 lutego 2018r. w Instytucie Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa UPH w Siedlcach i składały się z dwóch części pisemnych: eseju i testu sprawdzającego wiedzę z historii myśli filozoficznej. IV LO reprezentowało 5 uczniów. Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa prof. nzw. dr hab. Mariusz Kubiak otwierając Olimpiadę stwierdził; „Warto myśleć, warto kształcić swój umysł. Nie rutynowo, ale wielostronnie i twórczo. Filozofia tego właśnie uczy".
Do siedleckich eliminacji przystąpiła młodzież z następujących powiatów województwa mazowieckiego: ostrowskiego, garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego i miasta Siedlce oraz powiatów województwa lubelskiego: bialskiego, łukowskiego, radzyńskiego i miasta Biała Podlaska.
Do etapu centralnego rekomendacje otrzymało dwoje uczniów IV LO: Martyna Burdach, która zajęła I miejsce w okręgu siedleckim i Kacper Galiński, laureat II miejsca. Zawody centralne odbyły się 14 kwietnia w Pałacu Staszica w Warszawie. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Burdach. Zawody miały charakter egzaminu ustnego, który składał się z dwóch części: pierwsza polegała na obronie pracy pisemnej z etapu szkolnego; druga na analizie tekstu filozoficznego i odpowiedzi na pytania komisji. Martyna uzyskała tytuł finalisty. Warto podkreślić, że tym samym powtórzyła ona swój sukces z ubiegłego roku.
Uczennica podkreśliła, że udział w OF dał jej możliwość odnalezienia odpowiedzi na pytania, które często zadaje sobie każdy człowiek: o sens życia i śmierci, Boga czy duchowości. I choć nie otrzymujemy jednoznacznych wskazówek, to filozofia prowokuje nas do myślenia. Czasami to właśnie on pomaga nam dostrzec szerszą perspektywę i nabrać dystansu wobec świata i siebie

Komentowanie wstrzymane