Uwaga! Włamywacze!

W Łukowie łupem włamywaczy padły trzy mieszkania. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci apelują o czujność i przypominają o zasadach ostrożności, których przestrzeganie uchroni mieszkanie przed włamaniem. Poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu mieszkania odgrywają tzw. "bezpieczne postawy". To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania.

 
W miniony weekend w Łukowie na osiedlu Sienkiewicza doszło do trzech kradzieży z włamaniem. Policjanci dowiedzieli się, że nieznani sprawcy włamali się do trzech mieszkań znajdujących się na niskich kondygnacjach bloków wielorodzinnych. Mundurowi ustalili, że włamywacze weszli do mieszkań otwierając od zewnątrz drzwi balkonowe. Z obrabowanych mieszkań przestępcy ukradli pieniądze, biżuterię i inne kosztowności.

Przed nami kolejny długi weekend i rodzinne wyjazdy. Pozostawienie pustego mieszkania to dobra okazja dla włamywaczy. Przed wyjazdem na wypoczynek zadbajmy o to, by po powrocie, nie spotkała nas przykra niespodzianka. Zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolnostojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych.

Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa o których należy pamiętać i ich przestrzegać, aby uchronić mieszkanie przed włamaniem:

  • najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad,
  • nie nagłaśniajmy informacji o planowanym dłuższym wyjeździe,
  • wychodząc z mieszkania dokładnie zamykajmy drzwi i zabezpieczajmy okna i drzwi balkonowe, tak aby nie można ich było z zewnątrz otworzyć,
  • starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki,
  • oznakujmy w sposób dyskretny swoje przedmioty,
  • jeżeli wyjeżdżamy na dłużej poprośmy kogoś ze znajomych, czy z rodziny o opiekę nad naszym mieszkaniem. Ktoś powinien „pozorować” naszą obecność w domu wyjmując korespondencję ze skrzynek, zabierając ulotki, zapalając wieczorami światło, otwierając okna itp.
  • nie bądźmy bierni, wspólnie z sąsiadami obserwujmy i pilnujmy mieszkań, nasze zainteresowanie może zniechęcić włamywaczy,
  • stosujmy zróżnicowane systemy zabezpieczeń, kilka różnego typu zamków, alarmy, wzmocnione drzwi.

Pamiętajmy! Gdy niestety nastąpi włamanie do twojego mieszkania nie rób porządków, nie przeglądaj rzeczy by sprawdzić co zginęło, w ten sposób zacierasz ślady, najpierw zawiadom Policję!

Komentowanie wstrzymane