WIZYTA MIĘDZYNARODOWYCH GOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 IM. ALEKSANDRA ŚWIĘTOCHOWSKIEGO W ŁUKOWIE

  W dniach 5-9  marca 2018 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie po raz kolejny gościły wolontariuszki ze studenckiej organizacji AIESEC: Madalina z Rumunii i Sandunika ze Sri Lanki.

  Głównym celem wizyty zagranicznych gości w naszej szkole było kształcenie przez uczniów umiejętności porozumiewania się w językach obcych, rozwijanie wrażliwości kulturowej oraz odpowiedzialności społecznej młodzieży. W trakcie zajęć prowadzonych codziennie przez studentki uczniowie poznawali: historię, geografię oraz tradycje i obyczajowość Rumunii i Sri Lanki. Aby jak najwięcej skorzystać z wizyty niecodziennych gości młodzież ZS nr 2 w Łukowie, poza udziałem w lekcjach Madaliny i Sanduniki, sama przygotowała szereg atrakcji dla studentek. Podczas specjalnie zorganizowanych spotkań uczniowie opowiadali po angielsku o polskiej literaturze i naszej historii. Nie obyło się też bez prób nauczenia gości podstawowych zwrotów grzecznościowych używanych w Polsce oraz prezentacji wykonania i degustacji tradycyjnego dania narodowego czyli pierogów. Uczniowie zachęcili też Madalinę i Sandunikę do spróbowania swoich umiejętności we wspólnym przygotowaniu dekoracji potraw wykonanych metodą carvingu.

Program pobytu sympatycznych gości był też pełen popołudniowych niespodzianek. Uczniowie pochwalili się atrakcjami miasta. Młodzież zaprosiła studentki najpierw na spacer po Łukowie, a następnie Madalina i Sandunika obejrzały wystawy czasowe i ekspozycje stałe w miejscowym Muzeum Regionalnym. W harmonogramie pobytu znalazło się też miejsce na rozrywki: odpoczynek w grocie solnej, rekreacja w kręgielni oraz wysłuchanie koncertu muzyki włoskiej w Łukowskim Ośrodku Kultury.

  Kulminacyjnym elementem wizyty był wywiad przeprowadzony przez uczniów ZS nr 2 z zagranicznymi gośćmi. Madalina i Sandunika chętnie udzielały odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin, m.in. dotyczące ich kariery zawodowej oraz kultury i sztuki krajów, z których pochodzą. Największe zainteresowanie prowadzących rozmowę wzbudzała jednak obyczajowość i upodobania nastolatków w Rumunii i na Sri Lance. Interlokutorki uświadomiły uczniom, że kształcenie wrażliwości międzykulturowej jest niezbędne w edukacji językowej.

  Wszechstronnie prowadzone zajęcia były dla młodzieży doskonałą okazją do sprawdzenia swoich zdolności interpersonalnych oraz praktycznych umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim.

Koordynatorem przedsięwzięcia w ZS nr 2 w Łukowie była p. Magdalena Goławska - nauczyciel języka angielskiego.

Komentowanie wstrzymane