Wycieczka do Macedonii

 W dniach 6-14 września 2018 r. dziewczęta z III gimnazjalnej klasy sportowej przebywały na wycieczce w Macedonii. Bazą pobytu było miasto Kicevo. Głównym celem wyjazdu był udział w Międzynarodowym Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt. W zawodach tych wystąpiło 6 zespołów. Nasza drużyna odniosła komplet zwycięstw i tym samym zajęła I miejsce w rozgrywkach. Ponadto nasze zawodniczki otrzymały wyróżnienia indywidualne: Paula Wasak została wybrana najlepszą bramkarką, a Natalia Kalińska MVP turnieju. Dziewczęta z „Dwójki” na co dzień reprezentują klub SPR Łukowia Łuków.

Relacja uczestniczek turnieju:

     „Oprócz rozgrywek sportowych organizatorzy zapewnili nam szereg atrakcji turystycznych. Dziewczęta miały możliwość podziwiania pięknych krajobrazów oraz zwiedzenia licznych zabytków. Dwukrotnie przebywaliśmy w Ochrydzie, mieście, które jest uznawane za jedno z najstarszych ludzkich siedlisk w Europie i kolebkę słowiańskiej kultury. Ochryda i Jezioro Ochrydzkie figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając Ochrydę zobaczyliśmy m. in.:

- pozostałości greckiego teatru wybudowanego ok. 200 r. p. n. e.

- pozostałości twierdzy cara Samuela z X w.

- ruiny chrześcijańskiej bazyliki pochodzącej z V w.

- cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo

- Zatokę Kości –  jedną z pierwszych osad ludzkich odtworzoną na palach na wodzie

Wykorzystując słoneczną pogodę korzystaliśmy z uroków jednego z najpiękniejszych jezior Europy – Jeziora Ochrydzkiego. Oprócz kąpieli w krystalicznie czystej wodzie, opalania na piasku o czarnej barwie, mogliśmy również popływać na rowerach wodnych. Wieczorami w ramach integracji i zawierania znajomości organizatorzy zabierali nas na koncerty muzyczne oraz na dyskoteki.

W trakcie całego pobytu mogliśmy przekonać się o wielkiej serdeczności i gościnności naszych gospodarzy. Dziewczęta zawarły liczne znajomości ze swoimi macedońskimi koleżankami oraz kolegami z Szaflar, którzy również brali udział w wyjeździe. Płacz i przedłużanie chwili rozstania w dniu wyjazdu świadczą o świetnej integracji obu stron.

Mamy nadzieję, że nie był to nasz ostatni kontakt z grupą nowych przyjaciół z Macedonii i liczymy, że spotkamy się w przyszłym roku na turnieju u nas w Łukowie.”

Wyjazd był możliwy dzięki częściowemu dofinansowaniu przez burmistrza Miasta Łuków. Niniejszym uczestnicy wyjazdu składają podziękowania panu Dariuszowi Szustkowi.

Komentowanie wstrzymane