Z Łukowa na Dach Europy

17 czerwca rozpocznie się wyprawa, której celem jest zdobycie najwyższego szczytu Europy -  Mont Blanc, zaliczony do Korony Ziemi. Szczyt będzie zdobywany od strony francuskiej, graniami Gouter i Bossons (śnieżno-lodowa grań o nachyleniu do 40 stopni). Wyjazd organizuje Stowarzyszenie Homohibernatus. Z 6-osobowego składu z całej Polski jest także mieszkaniec Łukowa.
Wyprawa ma trwać 9 dni, ważnym elementem będzie aklimatyzacja, szczególnie w wyższych partiach gór.
Wspinacze podczas wyprawy będą nocowali w namiotach. Rejon Mont Blanc ma bardzo zróżnicowaną pogodę, w czerwcu jednak temperatury powyżej 4000m n.p.m. nie spadają z reguły  poniżej -10 stopni Celsjusza. Niebezpieczeństwem jest także słynny żleb, znany ze spadających, olbrzymich kamieni.
Wyjazd w Alpy został poprzedzony przygotowaniami, które trwają już od kilku miesięcy. Oprócz typowo kondycyjnych, były także szkolenia z zakresu turystyki wysokogórskiej.

Z wyjazdu jak pozwolą warunki atmosferyczne zostanie nagrany film. Misja Łuków - Mont Blanc to szerszy projekt, nie mający na celu zdobycie tylko najwyższego szczytu Europy. Celem jest kształtowanie pasji do gór, aktywnego wypoczynku i motywowanie młodzieży do podejmowania wyzwań. Po wyprawie powstanie szereg artykułów i programów oraz zostaną przeprowadzone spotkania z młodzieżą w szkołach powiatu nie tylko łukowskiego.

Sebastian Ignaciuk
Organizator projektu Misja Łuków – Mont Blanc

Komentowanie wstrzymane