Z Łukowa na Kaukaz… Misja Kaukaz Elbrus 2018 ma za sobą pierwszy etap.

  • pobrane (1)
  • pobrane (3)
  • irbud
  • magnes_hd
  • Mattebox
  • logo_duze_magnestv_2
  • logo_duze_magnestv_3

Sukcesem zakończyła się wyprawa na najwyższy szczyt Kaukazu (Elbrus 5642m n.p.m.). Z ekipy liczącej 15 osób, szczyt zdobyło 14 osób w tym mieszkaniec powiatu łukowskiego, Dyrektor Programowy Magnes TV Sebastian Ignaciuk . Kierownikiem wyprawy był Zbigniew Bąk, prezes stowarzyszenia Homohibernatus specjalizującego się w organizacji wyjazdów na wszystkie kontynenty.
Wyprawa rozpoczęła się 06 czerwca, wtedy to grupa wspinaczy wyleciała z Warszawy przez Moskwę do Mineralnych Wód. Następnie busem do Piatigorska (miejsce pierwszego noclegu).
Kolejnego dnia wspinacze rozpoczęli już eksplorację góry. Noclegi były na wysokościach 3800 m n.p.m. - popularne beczki oraz w namiotach na wysokości ponad 4100 m n.p.m. Po aklimatyzacji właśnie z tej wysokości nastąpił atak szczytowy. Po pobudce 11 czerwca o 3 rano wspinacze rozpoczęli punktualnie o godzinie 4 atak szczytowy. Szczyt został zdobyty około godziny 13.00. Powrót do namiotów zajął kolejne 5-6 godzin. Warunki były bardzo trudne. Na podejściu wiał wiatr ok. 80 km/h, podczas schodzenia życie utrudniała bardzo gęsta mgła. Odczuwalna temperatura wynosiła chwilami -22 stopnie.
Po zejściu z góry grupa udała się do Azau – malowniczej miejscowości Kaukazu. Jednym z punktów wyjazdu było zwiedzanie stolicy Rosji - Moskwy.
Wyprawa na Kaukaz była jednym z elementów projektu Misja Elbrus Kaukaz 2018. Po wyprawie w placówkach oświatowych odbędą się m.in. prelekcje dotyczące form bezpiecznego spędzania czasu, pasji, właściwej organizacji wyjazdów. W planie jest także wystawa fotograficzna oraz materiały filmowe.
Podziękowania za pomoc w realizacji projektu dla Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie , Mattebox, Ir-Bud

 

Komentowanie wstrzymane