Żołnierz OT odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę

W środę, 21 listopada br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność oraz Medali za Ofiarność i Odwagę. Jednym z odznaczonych był szer. Szymon Duher, żołnierz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szeregowy Szymon Duher - żołnierz lubelskiej brygady OT, odebrał w środę, 21 listopada br. z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Medal za Ofiarność i Odwagę. Medal stanowi nagrodę dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały życie ludzkie lub mienie. Szer. Szymon Duher jest pierwszym żołnierzem WOT, który odebrał tak cenne odznaczenie państwowe.
Przypomnijmy 13 kwietnia br. w jednym z bloków przy ul. Hallera w Świdniku doszło do wybuchu. Jedną z pierwszych osób, która była w pobliżu i natychmiast zareagowała był szer. Szymon Duher – żołnierz obrony terytorialnej, który na co dzień pełni służbę w 24 batalionie lekkiej piechoty w Chełmie. Jako pierwszy wbiegł do płonącego mieszkania, wyniósł poparzonego mężczyznę i przystąpił do gaszenia pożaru w mieszkaniu. Ewakuował również dzieci znajdujące się w bloku kilka pięter wyżej, które w wyniku intensywnego dymu były zagrożone podtruciem.

Warszawa, 21/11/2018. Prezydent RP Andrzej Duda wreczyl odznaczenia panstwowe osobom zasluzonym w ratowaniu zycia ludzkiego i mienia. W uroczystosci towarzyszyla Prezydentowi Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Żołnierz ruszył z pomocą bez zastanowienia, wykorzystując wiedzę i umiejętności, jakie nabył podczas szkolenia podstawowego Terytorialsa, tzw. „szesnastki”, którą ukończył kilka tygodni wcześniej. Podczas tego szkolenia żołnierze OT uczą się, m.in. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. Ta wiedza z powodzeniem może być wykorzystana, nie tylko w sytuacjach zagrożenia militarnego, ale również w życiu codziennym, np. podczas wypadków komunikacyjnych lub innych zdarzeń, gdy ludzkie zdrowie lub życie jest w niebezpieczeństwie.
Postawa szer. Duhera została doceniona przez Dowództwo WOT. Decyzją gen. dyw. Wiesława Kukuły żołnierz otrzymał specjalne wyróżnienie. Również władze Świdnika podziękowały za bohaterską postawę, przyznając mu odznaczenie Nil Virtuti Civili Invium.

Komentowanie wstrzymane