Już po raz 16. w Parczewie odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
170 żołnierzy z Województwa Lubelskiego złoży 2 grudnia uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Ceremonia wojskowa rozpocznie się o godzinie 13.30 na Placu obok Parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie, przy ulicy Jana Pawła II. Poprzedzi ją Msza Święta w intencji żołnierzy, która zostanie odprawiona o godzinie 12.00 w Parafii św. Jana Chrzciciela. Oficjalna część uroczystości zakończy się o godzinie 14.30 defiladą pododdziałów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Po uroczystości przewidziana jest prezentacja sprzętu oraz pojazdów, które są na wyposażeniu lubelskiej brygady. Będzie również okazja, aby porozmawiać z żołnierzami o misji i zadaniach Wojsk Obrony Terytorialnej oraz dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji.
Ochotnicy, którzy złożą w niedzielę przysięgę, przechodzą intensywne szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”. Część z nich przeszła już takie szkolenie w trybie weekendowym. Pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze uczą się podstaw z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, pierwszej pomocy medycznej. Umiejętności te będą rozwijać i doskonalić w przyszłości – pełny cykl szkoleniowy Terytorialsa trwa 3 lata.
Czym jest 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej?
2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Brygada liczy już w sumie ponad 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi. Głównym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze – ochotnicy są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę w czasie zagrożeń militarnych. W czasie pokoju zaś, głównym ich zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, wspieranie i uzupełnianie działań innych służb ratowniczych.